LEKÁRNIK RADÍ – CHRÍPKA A PRECHLADNUTIE

19. október 2015

Mýty a fakty …..

Najlepším liekom na chrípku a prechladnutie sú antibiotiká.

Omyl.

Choroby z prechladnutia i chrípku spôsobujú vírusy. V prvom prípade sú pôvodcom rôzne typy rinovírusov, adenovírus, vírus RS alebo parachrípkový vírus, ktoré postihujú horné dýchacie cesty, chrípku zasa spôsobuje chrípkový vírus patriaci do čeľade Orthomyxoviridae. Ide teda o vírusové ochorenia, preto na ne zaberajú lieky zo skupiny antivirotík. Antibiotiká pôsobia proti baktériám, v prípade prechladnutia či chrípky sú neúčinné, môžu byť vhodné iba v prípade komplikácií vo forme bakteriálnej infekcie.

Vitamín C ma ochráni pred prechladnutím.

Iba čiastočne.

Vitamín C je potrebný pre správne fungovanie nášho imunitného systému. Tento účinok sa však prejavuje pri odporúčaných denných dávkach vitamínu C (približne 100mg). Štúdie ukazujú, že podávanie veľmi vysokých dávok vitamínu C má iba mierny alebo vôbec žiadny účinok na liečbu chorôb z prechladnutia. Avšak u niektorých pacientov vystavených extrémnemu stresu užívanie vitamínu C v dávkach vyšších ako 200mg denne viedlo ku skráteniu dĺžky ochorenia. Za pokus by to teda mohlo stáť. Pozor však na veľmi vysoké dávky vitamínu C, môžu dráždiť žalúdok.

Očkovanie nepomáha proti chrípke.

Nuž, cibuľa, med, citrón, zázvor či iné recepty starých materí určite nie sú na zahodenie, v každom prípade však najlepšou prevenciou chrípky je očkovanie. Dokáže znížiť chorobnosť o 60-90% a riziko hospitalizácie o 30%, úmrtnosť v rizikovej skupine starších osôb po očkovaní klesá až o 70 – 80 %. Ochrana na rozdiel od iných očkovaní nie je 100%-tná. Vírus chrípky má totiž mnoho kmeňov a je preto veľmi ťažké predpokladať, ktoré z nich bude prevládať v danej sezóne. Pokiaľ po očkovaní dostanete chrípku, je možné, že vás nakazil kmeň, ktorý nebol súčasťou vakcíny. Najčastejšie však nejde o chrípku, ale o iné ochorenie horných dýchacích ciest spôsobené iným vírusom alebo baktériou. Samozrejme, pri prevencii netreba zabúdať ani na hygienu a umývanie rúk, pitný režim a pohyb.

Pri chrípke môžem užívať akékoľvek lieky určené na jej liečbu.

Veľký omyl.

Na horúčku sa u nás najčastejšie používajú prípravky obsahujúce paracetamol. Ten však nie je

pre každého – pozor by si mali dávať najmä ľudia trpiaci obličkovými a pečeňovými problémami. Vo väčšine kombinovaných prípravkov proti chrípke sú navyše látky pomáhajúce pri nádche, ich používanie by mali zvážiť najmä osoby s vyšším krvným tlakom alebo zeleným zákalom. Najlepším riešením je vždy obrátiť sa na Vášho lekárnika, ktorý Vám odporučí správnu liečbu.

Pripravil:

PharmDr. Igor Minarovič, PhD.

Lekáreň Fontána, Čadca

← Späť na zoznam noviniek
Späť na začiatok stránky