LEKÁRNIK RADÍ – JESENNÉ OBDOBIE A IMUNITA…

23. október 2015

…často komunikovaná téma v lekárni v čase nástupu detí do školských kolektívov a v čase zvýšeného výskytu….…často komunikovaná téma v lekárni v čase nástupu detí do školských kolektívov a v čase zvýšeného výskytu respiračných ochorení. V súčasnosti sú čoraz viac populárne prírodné látky a liečivé rastliny stimulujúce imunitu (prírodné imunomodulanciá).

Osvedčenou skupinou látok zvyšujúcich imunitu sú betaglukány. Sú to špecifické polysacharidy izolované z niektorých húb a rastlín. K najúčinnejším patria betaglukány z hlivy ustricovej, ktoré zvyšujú nešpecifickú imunitu, normalizujú obranyschopnosť organizmu, pôsobia tiež protialergicky a antioxidačne. Prípravky s obsahom týchto látok sú dostupné vo viacerých liekových formách pre deti aj dospelých.

 

Medzi najznámejšie prírodné stimulátory imunity patrí rastlina Echinacea purpurová. Potvrdilo sa jej priaznivé pôsobenia na organizmus pri zabránení vzniku a vývoji ochorenia, pri zmiernení prejavov a skrátení času ochorenia, znížení počtu opakovaných ochorení.

 

Za cennú liečivú rastlinu sa svojimi účinkami a obsahovými látkami považuje Rakytník rešetliakovitý. Z farmakologických účinkov má okrem imunomodulačného účinku aj antioxidačnú, hepatoprotektívnu a antivírusovú aktivitu. Pre vysoký obsah vitamínu C sa odporúča užívať ako prevencia chrípky a prechladnutia i počas rekonvalescencie. Z ďalších liečivých rastlín s priaznivým účinkom na odolnosť organizmu treba spomenúť Cesnak kuchynský, Ďumbier lekársky(zázvor), Kustovnicu cudziu (goji).

 

Ako podpora oslabenej imunity u detí a dospelých má uplatnenie kolostrum. Kolostrum je bohatý zdroj imunoglobulínov, laktoferínu, aminokyselín, prirodzených rastových faktorov, minerálov a vitamínov získaných z ranného kravského mlieka len niekoľko dní po pôrode. Kolostrum predstavuje vhodný doplnok liečby pri vírusových a bakteriálnych infekciách, zvyšuje slizničnú imunitu a pomáha pri stavoch vyčerpanosti.

 

Aktivitu imunitného systému v hrubom čreve stimulujú probiotiká, ktoré sa používajú aj na obnovu črevnej mikroflóry po použití antibiotík. Ako pomocná liečba pri chronických zápaloch a pri opakujúcich sa infektoch dýchacích ciest sa používajú celkovo podávané proteolytické enzýmy. Treba myslieť aj na dostatočný príjem vitamínov a minerálov, hlavne vitamínu C, vitamínu D a zinku.

 

Pripravila

Mgr. Alžbeta Kožuchová
Lekáreň Vitalis, Trnava

← Späť na zoznam noviniek
Späť na začiatok stránky