LEKÁRNIK RADÍ - KAŠEĽ

30. november 2015

Častým problémom detí i dospelých v jesennom a zimnom období je kašeľ. Je to prirodzený obranný mechanizmus, pri ktorom sa telo snaží očistiť pľúca a dýchacie cesty. Prudkým stiahnutím dýchacíh svalov prúd vzduchu, ktorý dosahuje rýchlosť viac ako 250 km/h odstráni z tela prach, hlieny a s tým aj baktérie a vírusy. Takú rýchlosť dosahuje uragán, a preto každý už vie, ako je nadmerný kašeľ nepríjemný a snažíme sa ho liečiť.

Najlepšie je mu predchádzať. Tu je dôležitá aj taká drobnosť ako dýchanie nosom. Je to potrebné nielen kvôli ohriatiu a zvlhčeniu vdychovaného vzduchu, ale nos je aj prvý filter zachytávajúci prípadnú infekciu. Snažme sa preto udržať si kondíciu, aby sme nemuseli dýchať ústami aj pri každodenných krátkodobých záťažiach. Dôležitou „samozrejmosťou“ je nefajčiť, či už aktívne alebo pasívne.

Ak už kašeľ nastúpil, môžeme ho liečiť aj bylinkami. Odporúčané sú čaje z Materinej dúšky, Yzopu lekárskeho, alebo Skorocelu kopijovitého. Jedna čajová lyžička na 250ml vody, piť minimálne dvakrát denne, optimálne až tri-krát, aby sa dostavil reálny účinok. Pre deti sú vhodné sirupy a kvapky z Brečtanu popínavého. Tu pozor na samozber. Plody brečtanu – tmavé bobule sú jedovaté, spôsobujú zvracanie. Z „kuchynskej medicíny“ je overený cibuľový čaj, alebo cibuľa s medom aspoň 2x denne. MUDr. M. Brezina odporúča šálku vlažného mlieka s lyžičkou medu 2 až 3x denne. Pomáha aj zvlhčovanie vzduchu mokrými uterákmi, alebo odparovačmi, do ktorých pridáme pár kvapiek eukalyptového oleja, alebo borovicovej silice. Podobný aromaterapeutický efekt majú aj prsné balzamy, ktoré môžeme natierať na prednú a zadnú časť trupu pacienta. Tu platí, že menej je niekedy viac, lebo intenzívna vôňa môže kašeľ priamo vyvolať.

Prostriedky na tlmenie kašľa z lekárne sa delia na tie, ktoré kašeľ tlmia-antitusiká a tie, ktoré podporujú odkašľanie-expektoranciá. Suchý, dráždivý kašeľ, bez hlienov, chrapotu a vykašliavania, hlavne v úvode choroby, sa odporúča tlmiť antitusikami. Neskôr pri chrapote a uvoľňovaní hlienov treba očistný proces dýchacích ciest podporiť expektoranciami. Pri ich výbere Vám radi poradia kolegyne a kolegovia v lekárňach.

Vyššie spomínané veci môžeme aj kombinovať, musíme však byť trpezliví a hodnotiť efekt minimálne po 3-5 dňoch poctivej liečby. Žiadny z receptov nie je zázračný a preto si treba dopriať aj oddych a dostatok spánku na podporu liečby nášho organizmu. Osobitne to podčiarkujem v dnešnej rýchlej dobe. Ak sa stav po 5 až 7 dňoch samoliečby nezlepší, treba vyhľadať pomoc lekára. Ak sa kašeľ zhoršuje, pridruží sa teplota, vykašliavame nie biele a sklovité hlieny, ale  žlté až hnedé, alebo dokonca s prímesou krvi. Rovnako treba čo najskôr konzultovať lekára v prípade kašľa u tehotných žien a detí do 1 roka. U najmenších detí treba myslieť aj na možnosť kašľa z dôvodu vdýchnutia cudzieho telesa. Prajem Vám kašľom nerušené čítanie Lekárník radí.

Pripravil

PharmDr. Ladislav Lukáš

Lekáreň Lipa, Bánovce nad Bebravou

Foto: google.sk

← Späť na zoznam noviniek
Späť na začiatok stránky