Naša vízia

Lekáreň je zdravotnícke zariadenie
Zdravie je najvyššiou hodnotou. Nie vždy k nemu však takto pristupujeme. Naše zlozvyky, nesprávnu životosprávu a nedostatok disciplíny často kompenzujeme návštevami lekára. Veľmi často vždy toho istého. Je to pochopiteľné – má našu dôveru, pozná náš zdravotný stav. S lekárskym predpisom potom odchádzame do lekárne – veľmi často vždy do inej. A očakávame pomoc a radu. Od človeka, ktorý o našich (často chornických) problémoch počuje po prvýkrát, nepozná náš zdravotný stav. Iba ťažko môžeme dostať to, čo by sme chceli a potrebovali… Na vine sme si však my sami.

V ideálnom “lekárnickom” svete existuje pre každého pacienta jeho obľúbená lekáreň. Navštevuje ju vždy vtedy, keď potrebuje svoj liek, i keď má prvé príznaky ochorenia. S lekárnikom sa môže vždy pokojne porozprávať o svojich liekoch, ich správnom užívaní, či možných problémoch spojených s ich podávaním, ale aj o tom, aké vitamíny či iné potravinové doplnky by bolo dobré spolu s nimi užívať.

Pre lekárnika je to jednoduché, pozná svojho pacienta, vie všetko o jeho zdravotnom stave, liekoch, ktoré užíva. Pomáha mu pri tom aj pacientova lieková karta, ktorú lekárnik vedie a pomocou ktorej sleduje všetky lieky, zdravotnícke pomôcky, ale aj ďalšie potravinové doplnky, ktoré si v lekárni vyzdvihol a ktoré užíva. A nielen to. Vie o prekonaných ochoreniach, vedie záznamy poradenstva, dokonca záznamy niektorých vyšetrení, ktoré pre pacienta v lekárni previedli – meranie krvného tlaku, stanovenie hladiny cukru, tukov či cholesterolu v krvi a pod.

A to zďaleka nie je všetko. Pretože je to pacientova obľúbená lekáreň, lekárnik ku svojmu pacientovi aj tak pristupuje. Pomocou liekovej karty nielen sleduje liečbu, ale aj vyhodnocuje jej výsledky, kontroluje, či niektoré lieky a doplnky spolu nemôžu nežiaducim spôsobom pôsobiť, dokáže upraviť dávkovaciu schému liekov, priblížiť ju pacientovi jemu dostupným spôsobom.

Lekáreň tiež dokáže odbúrať pravidelné návštevy u lekára, ktorých jediným cieľom je predpis, liekov a daňou za to dlhé hodiny čakania v čakárni. Všetko toto vie zabezpečiť lekárnik svojou starostlivosťou. A samozrejme, v prípade záujmu vie lieky, zdravotnícke pomôcky či doplnky môže doručiť pacientovi až domov.

V tomto svete je lekáreň príkladom skutočného poradenstva a lekárenskej starostlivosti. Už ďalej nikto nehľadá finančné či materiálne výhody, ide predsa o zdravie, to sa kúpiť nedá. A nakoniec, zdravie je len jedno. Lekáreň nie je obchodom, ale skutočným zdravotníckym zariadením. Už sa nikto nezaoberá tým, či v inej lekárni majú na jeho liek “akciu”, či koľko ešte liekov si musí vybrať, aby získal nejaký darček.

Zdá sa Vám to ako rozprávka? Omyl! Mnohé z týchto myšlienok sú už v Európe každodennou praxou. Viaceré z nich dokonca aj u nás, na Slovensku. Navštívte najbližšiu partnerskú lekáreň a uvidíte, ako pre Vás môže byť lekárnik naozaj prospešný.

Späť na začiatok stránky